Alexa Zımbırtısına Verilen Değer

Köşe Yazıları Tekno Fare 0 kez okundu.

Pagerank konusundaki görüşlerimi şuradaki konuda belirtmiştim.Bu konuda da Alexa hakkında görüşlerimi aktarmak istiyorum.

Webmaster dünyasına yeni katılan arkadaşlarımız oradan buradan bir kaç bilgi okur sonra Alexa’yı keşfeder.İlgi çekici gelir sıralama ya sonuçta..Sonrasında forumlara konu açılır..

Alexa Değerim Nasıl?

Alexa değerini sormaktansa konularım nasıl,sitenin tasarımını beğendiniz mi şeklindeki sorular daha mantıklıdır.Alexa’ya verilen değeri, sitenin hitini arttırmaya yönelik çalışmalara verilseydi her şey çok farklı olurdu.

Alexa ve Site Değeri

Alexa’nın yapmış olduğu sıralamaya göre kalite belirlemek saçmalık.Bana bir blog verin hiti 100-150 olsun Alexa gruplarına katılarak globalde 300K’ya kadar rahat düşürürüm.Evet zor değil Alexa Toolbar zımbırtısını kurun 10-15 kişi  düzenli olarak her gün 15-30 dk gezsin,sonra düşmeyi görün.Sonra grup dağılsın sitenizin Alexa değeri eski haline dönsün.İşte bu kadar basit!

Bu düşme sürecinde sitenin kalitesi mi arttı?Hayır.

Ziyaretçi sayısında değişiklik oldu mu?Hayır.

Hiti 500-600 olup Alexa 100K civarında olan bloglar da gösterebilirim.Benim günlük tekil hitim 2000 civarı ama Alexa 1 M olduğu için daha mı kalitesiz?

Reklamveren ve Alexa İlişkisi

Alexa 1 M altındaki sitelerden tanıtım yazısı alınacaktır şeklinde yüzlerce konu var.Bu kişiler acaba bakıyor mu içeriği nasıl,hiti yeterince var mı?

2-3 yıldır farklı bloglarla tanıtım yazısı ve linklerden gelir sağladım.Bu tarz reklamverenleri de az çok tanıyorum.Çoğunluk sadece Alexa ve Pagerank değerine bakar ziyaretçi sayısını sormaz bile.Ama sen daha kaliteli olduğuna inandığın diğer blogunu önerirsin.Hayır hocam alexa değeri yeterince iyi değil.. 🙂

Bu gözlemlerimi edindiğim tecrübelerden yola çıkarak yazdım..TeknolojiFaresi.com’u açtığım zamanlar oluşturduğum alexa grubu ile 200K’ya kadar düşürdüm.Sonra grubu bırakınca 300K,400K yavaş yavaş gerilemeler başladı.

Umrumda mı?Hayır. Benim blogumun ziyaretçi sayısında artmalar olsun,siteye yapılan yorumlar artsın yeter..

Alexa ve Hit İlişkisi

Kişisel blogların Alexa değerleri daha iyi olur.Çünkü aralıklı olarak sitelerine giren kemik ziyaretçileri vardır.Sitede kalma süreleri yüksektir.Kısaca hitiniz ile alexa değeri arasında doğru orantı yoktur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Tekno Fare}

Teknoloji Faresi
Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat