Alexa Zımbırtısına Verilen Değer

Köşe Yazıları Tekno Fare 0 kez okundu.

Pagerank konusundaki görüşlerimi şuradaki konuda belirtmiştim.Bu konuda da Alexa hakkında görüşlerimi aktarmak istiyorum.

Webmaster dünyasına yeni katılan arkadaşlarımız oradan buradan bir kaç bilgi okur sonra Alexa’yı keşfeder.İlgi çekici gelir sıralama ya sonuçta..Sonrasında forumlara konu açılır..

Alexa Değerim Nasıl?

Alexa değerini sormaktansa konularım nasıl,sitenin tasarımını beğendiniz mi şeklindeki sorular daha mantıklıdır.Alexa’ya verilen değeri, sitenin hitini arttırmaya yönelik çalışmalara verilseydi her şey çok farklı olurdu.

Alexa ve Site Değeri

Alexa’nın yapmış olduğu sıralamaya göre kalite belirlemek saçmalık.Bana bir blog verin hiti 100-150 olsun Alexa gruplarına katılarak globalde 300K’ya kadar rahat düşürürüm.Evet zor değil Alexa Toolbar zımbırtısını kurun 10-15 kişi  düzenli olarak her gün 15-30 dk gezsin,sonra düşmeyi görün.Sonra grup dağılsın sitenizin Alexa değeri eski haline dönsün.İşte bu kadar basit!

Bu düşme sürecinde sitenin kalitesi mi arttı?Hayır.

Ziyaretçi sayısında değişiklik oldu mu?Hayır.

Hiti 500-600 olup Alexa 100K civarında olan bloglar da gösterebilirim.Benim günlük tekil hitim 2000 civarı ama Alexa 1 M olduğu için daha mı kalitesiz?

Reklamveren ve Alexa İlişkisi

Alexa 1 M altındaki sitelerden tanıtım yazısı alınacaktır şeklinde yüzlerce konu var.Bu kişiler acaba bakıyor mu içeriği nasıl,hiti yeterince var mı?

2-3 yıldır farklı bloglarla tanıtım yazısı ve linklerden gelir sağladım.Bu tarz reklamverenleri de az çok tanıyorum.Çoğunluk sadece Alexa ve Pagerank değerine bakar ziyaretçi sayısını sormaz bile.Ama sen daha kaliteli olduğuna inandığın diğer blogunu önerirsin.Hayır hocam alexa değeri yeterince iyi değil.. 🙂

Bu gözlemlerimi edindiğim tecrübelerden yola çıkarak yazdım..TeknolojiFaresi.com’u açtığım zamanlar oluşturduğum alexa grubu ile 200K’ya kadar düşürdüm.Sonra grubu bırakınca 300K,400K yavaş yavaş gerilemeler başladı.

Umrumda mı?Hayır. Benim blogumun ziyaretçi sayısında artmalar olsun,siteye yapılan yorumlar artsın yeter..

Alexa ve Hit İlişkisi

Kişisel blogların Alexa değerleri daha iyi olur.Çünkü aralıklı olarak sitelerine giren kemik ziyaretçileri vardır.Sitede kalma süreleri yüksektir.Kısaca hitiniz ile alexa değeri arasında doğru orantı yoktur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Tekno Fare}

Teknoloji Faresi
 • Hakan

  Aynen öyle, alexaya hiç değer vermeyin. Alexa düşürmek yerine link veya tanıtım yazısı alacağınız sitenin pagerank değerine sitenin trustrank değerine ve site içeriği özgün mü değil mi ona bakın.

  Haa hiçbiri olmadı gidin siteden 80 link çıkışı yapmış sitelerden backlink alın(gönderme içerir) 🙂

  • Hacklink konusunda da bazı arkadaşların gazına gelmeyin.80 çıkış,0 çıkış hiç önemli değil.Hacklink almayın aldırmayın.Uzun süreli,kaliteli sitelerden almanızı öneririm.(Göndermeye yanıt) 🙂

   • Hakan

    Bence illegal linkler hem daha ucuz hemde daha çok katkı sağlıyor normal backlinkden ama tabi işin ehli kişilere danışmanız gerek :p

    Direk al gülüm ver gülüm yaparak illegal link alırsanız sonra arkadaşlarınıza kartvizitinizi veremezsiniz, onlarda aaa bu site seninmiydi diyemezler 🙂

    • Ucuz ve katkı sağlayacak bir şey olsaydı herkes tercih ederdi.Emin ol işin ehli olan herkes o illegal linklerden uzak duruyor.Ama şu gerçek +18 sektörde çok işe yarıyor çünkü kısa sürede para kazananlar için vazgeçilmez.Uzun süreli projelerde kesinlikle tavsiye etmiyorum.Ne zaman ne olacağı belli olmaz bir bakmışssın site sahibi şutlamış seni.Olayın bir başka boyutu da etik olmaması.

     • Hakan

      Tercih eden bir arkadaş var bir ara “tatlı tarifleri” kelimesinde 1. sıraya çıktı 3 ay indirebilen olmadı onu.

     • 3 ay kısa bir süre zaten 3 ay sonra ne oldu?Farkındaysan kısa sürede kazanç sağlamış.Ama onun yerine kaliteli legal sitelerden alsaydı o üç ay çok daha uzun bir süre olurdu.

     • Hakan

      Adam 2 senede kazanacağı kazancı 3 ayda kazandı daha ne olsun 😀

     • 2 sene emek verseydi,kalite sitelerden link alsaydı bir süre sonra o 3 ayda kazandığını bir ayda alırdı.

     • Hakan

      Her ay verecek parası yoktu, bence gayet iyi düşündü vurgun yaptı.

     • Durum kişiden kişiye değişir ama ben yinede önermiyorum etik olmaması ile birlikte..

     • Hakan

      Almayı düşünen olursa şu numaradan danışabilir: 0900 514 52 47

Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat