Çevre Dostu Ofis Projeleri

Genel pepe galatasaray 2.015 kez okundu.

Dünya üzerinde çevre sorunlarından söz edildiğinde ilk akla gelen problem muhakkak ki küresel ısınma olduğu bilinen bir gerçek. Bu açıdan bakıldığında birçok sektörde olduğu üzere gayrimenkul sektöründe de çevre dostu yapılaşma gün geçtikçe daha da bir artış gösteriyor. Yeşil bina adı verilen bu yapılaşma günümüzde ülkemizde de oldukça rağbet görüyor. Konut, AVM, ofis ve otellerin yapımında çevreye karşı zararlı etmenlerin ortadan kaldırılması üzerine planlanan bu yapılarda daha fazla enerji kaynaklarının daha efektif kullanılması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda da zaten kıt olan bu kaynaklardan tasarruf etme amaçlı bir konumlandırma hedefleniyor. Bu yaklaşım da bir trend olarak tüm dünyaya hızla yayılıyor.
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, çalışma koşulları ve çalışanların konforu, bu kişilerin işe bağlılıkları ile iş performanslarını pozitif yönde etkiliyor. Çevre dostu binalar ile birlikte gelen olumlu etkilerle birlikte, çalışanların verimliliğindeki artış, iş devamlılığının artması, iş çıkışlarında görülen azalma yaşanmakta ve bu da ekonomik faydalar sağlayacaktır. Bu durum da çok görülmese de gerçekte bir buzdağının suyun altında kalmış olan kısmıdır.

Çevre dostu yapılarda çalışanların verimliliğinin yanı sıra işletmelerin verimliliği açısından da birçok faydaları bulunmaktadır. Yeşil binalarda ortalama olarak %20 ila %30 oranlarına varan enerji tasarrufu, % 30 ila %40 oranlarına varan su tasarrufu, ve de %20 oranlarında onarım masrafı giderlerinde tasarruf sağlanması amaçlanıyor. Çevre bilinci ülkemizde de gün geçtikçe şirketlerin öne çıkarttıkları bir hedef olmaya başladı. Buradan sadece markası bulunan konut ve ofis projelerinin değil aynı zamanda şirketlerin merkez ofisleri de çevre dostu bina statüsüne giriyor. Son zamanlarda pek çok şirket, çevre dostu yeşil bina olarak kendilerini tescil ettirmekteler.
Bu pencereden baktığımızda ülkemizde windowist, çevre dostu ofis projeleri kapsamında ciddi bir öne çıkış gösteriyor. Hazır ofislerden toplantı salonlarına kadar birçok alanda adından söz ettiren 1973 yılından gelen tecrübe ile ülkemizde çevre dostu ofis projeleri alanında en iyi örneklerden birisi olabilir. Windowist ile ilgili detaylı bilgileri windowist.com adlı internet sitelerinden öğrenebilirsiniz. Çevreye duyarlılık sadece kişi görevi olmadığı gibi kurum ve kuruluşların da bu konuda tedbirli ve çözüm odaklı faaliyet gösteriyor olması bizleri geleceğe yönelik bir parça daha umutlandırıyor

Sosyal Ağlarda Paylaş

ilker {pepe galatasaray}

Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat