Facebook ‘un Belası GRAPH API EXPLORER Virüsü Nedir? Nasıl Kurtulursunuz

Facebook Eray Gürman 2.921 kez okundu.

Sosyal medyanın kitlesi göz önünde bulundurulursa kötücül yazılımlar, virüsler, gıcık durumlar kullanılması gayet uygundur. Milyonlarca kullanıcısı var. Aralarında yüzbinlercesini kandırmak çok basit. Son dönemlerde ise genelde bir video görünümüyle karşımıza çıkan bir virüsten bahsedeceğiz. Graph Api Explorer nedir? Graph Api Explorer virüsü? Graph Api Explorer virüsünden nasıl kurtulurum? Graph Api Explorer bilgisayarıma zarar verir mi ?

GRAPH API EXPLORER
Bu virüsün hedefi Facebook kullanıcıları önceliklidir. Gündem konularını baz alarak karşımıza çıkar ve tıklandığı an itibariyle bir ağ oluşur. Ve her tıklayan kendi çevresindekilere tıklatarak hızla uzatır kuyruğu. Bu virüsün en bilinen yöntemi ”bir yorumda senden bahsetti” bildirimi ile karşımıza çıkması. Bu bildirime baktığımızda ise bir video karşımıza çıkar.

12800409_949663941789500_3201133860523953344_nGRAPH API EXPLORER VİRÜSÜ OLAN VİDEOYU NASIL ANLARIM?
Bu virüsü anlamak çok basittir fakat seri kullanıma alışmış insanlar çok kolay bir şekilde bu tuzağa düşüyor. Video olarak karşımıza çıkan bu paylaşımın kaynağına baktığınızda Graph API Explorer olarak göreceksiniz. Bu video değil, video görseli olan bir fotoğraftır. Videonun üzerine fare imlecini getirdiğiniz zaman Facebook’un otomatik oynat özelliği devreye girer. Eğer devreye girmezse video değildir. Paylaşılan videoya ve altında bulunan ilk yorum virüsü yiyen kişidir. Ve onun yorumunda onlarca etiketli insan varsa bu bir virüstür.

GRAPH API EXPLORER VİRÜSÜ ZARAR VERİR Mİ?
Bu virüs bilgisayarınıza zarar vermez yada facebook hesabınızı ele geçirmez. Korkulacak bir durum yok. Sadece sizi strese sokar. Sürekli sizin adınıza paylaşımlar yaparak, rastgele web sitelerine girişler yaparak. Bu durumda yeteri kadar can sıkacaktır.

10400198_949677175121510_7652942796292750555_n

GRAPH API EXPLORER VİRÜSÜNDEN KURTULMAK KOLAY
Paylaşımın esas kaynağında yazan GRAPH API EXPLORER ismini veya  Facebook Developers sayfasını tıklayın.

”DEBUG ENABLED” yazar. Orayı tıklayın DEBUG DİSABLED seçeneğini tıklayıp ”SUBMİT” tıklayın. Virüsü yemeyi beklemeyin yine bu işlemi yapın virüs sizden uzak dursun!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Eray Gürman {Eray Gürman}

Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat