İOS mu Android mi? Hangisi Daha Çok Tercih Ediliyor? İşte Cevabı

Android Eray Gürman 3.185 kez okundu.

Akıllı cihazlarımızın ihtiyaç duyduğu işletim sistemlerinden hangisinin daha fazla kullanıldığını, kullanıcıların neden bu işletim sistemlerini tercih ettiğini açıklayacağız. Bilindiği gibi Android ve İOS arasında sürekli aklımızda dolaşan bir soru vardır. Android mi? İOS mu? Bunun cevabını başarı grafikleri ile ele alacağız.

Android’in 2008 yılında yaşamış olduğu asıl patlama dönemi cihazlarımıza farklı bir boyut kazandırmıştı. Cihazlara adeta renk gelmişti. O patlama yılından itibaren sürekli katlayarak artış gösteren bir grafik söz konusu. İlk çıktığı günden beridir yerini hiç kaybetmeyen ve rakiplerine ciddi fark atan Android işletim sistemi, cihazlarımızda kullandığımız en iyi işletim sistemi olarak hep birinci sıradadır. Bunun nedenleri elbette var. Android, en büyük başarısını tercih etmiş olduğu cihazlarla kazanmıştır. 2008 senesinin ikinci çeyreğine girildiğinde satılan telefon oranı %80 dir. Bu ciddi artış android işletim sisteminin ciddi oranda büyümesine sebep olmuştur. En yakın rakibi olan İOS’un ise başarı grafiği bu kadar iyi olmadığı grafiklerle karşımıza çıkıyor.

Android Neden Bu Kadar Çok Tercih Ediliyor?

Kuşkusuz en büyük faktörlerden birisi dünyanın en büyük web alanına sahip Google bünyesinde olmasıdır. Google’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğundan kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından özellikle tercih ediyorlar. Özellikle geliştiricilerin işine yarayan bu işletim sistemi üzerinden kendi uygulamalarını tasarlayıp para kazanma olasılığı bile tanınıyor. Bir diğer etken nokta ise Android özgür bir platformdur. Katı kuralları yoktur. İOS yada BlackBerry bu bağlamda sert kuralları olduğundan sürekli kullanıcı kaybetmektedir. Dolayısıyla Android ile rakip bile olamıyorlar. Android işletim sistemli telefonlar grafiklere bakıldığında ciddi satışlar elde ederken, İOS sadece İphone ile sınırlı kalıyor. Durum böyle olunca da cihaz seçenekleri ile en fazla Android işletim sistemi tercih ediliyor. 1.5 milyondan fazla satışı ile açık kaynaklı koda sahip android her geçen gün katlanarak büyümektedir. Android mi? İOS mu? sorusunu da böylelikle cevaplamış oluyoruz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Eray Gürman {Eray Gürman}

Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat