Kablosuz Klavye Ve Mouse Kullananlar Hacklenebilir!

Teknoloji Haberleri Eray Gürman 2.310 kez okundu.

Kabloların boğucu bir hal aldığı çağımızda elektronikler bile akıllı moda giriyor. Akıllı teknolojiyi kullandığımız bu dönemde kablolu fare veya kablolu klavye kullanımı da azaldı. Koltuklarımıza rahatça oturup, klavyeyi kucağımıza, fareyi ise koltuğun kenarına alarak uzaktan erişim sağlıyoruz. Bu rahatlığın elbette bedeli olabilir. Yapılan araştırmalar ve testler bize bu donanımların tehlikeli olabileceğini gösteriyor.

10d732396ab5da29ff53ac4558728f27_heekjpg_610x375Herşeyin kolaylıkla hacklenebilir hale geldiği şu sıralar kablosuz fare ve kablosuz klavyelerinde hacklenmeleri artık korsanlık boyutunda farklı bir yere ulaştı. Bastille isimli güvenlik yazılım firmasında araştırmacı olan Mark Newlin, bu sorunun ismine MouseJack dedi. Eğer USB siz bilgisayara direk olanak veren bu donanımları kullanıyorsanız dikkatli olmanızda fayda var. Newlin yaptığı araştırmada ki doğruluğunu da ispat etti, bu kablosuz donanımların menzillerine bağlı olarak ciddi sonuçlar elde ettiğidir. Kablosuz fare ve kablosuz klavyelerin ortalama 30 metre tehlikesi vardır. Menzilleriyle sınırlı olan bu donanımlara eğer menzil içerisinde bir hacker varsa bilgisayarlarınıza doğrudan erişim sağlanacağının mümkünatını kanıtladı! Çevremizde kimlerin olacağını her zaman bilemeyebiliriz. Bu yüzden 30 metre ciddi bir menzil olabilir. Yani hacker 2 sokak ötedeyse şanslısınız. Ama üst yada alt katınızda olabilir. Veya sağ yada sol dairede! İşte bu kez şanslı sayılmazsınız.

Bu kadar basit bir şekilde bağlanması mümkün fakat hacker için sıkıcı olacak bir durum daha söz konusu! Fare ve klavye üzerinden bağlantı sağlandığından, farenin imleci ekranda belirgin bir şekilde oynar. Klavyeden bir şeyler yazıldığında sizinde monitörünuza yansır. Bu yüzden hedef bilgisayarın başında herhangi birisi olmamalı. Yoksa anında durum kendisini belli eder. Bu konu ile ilgili Logitech bir açıklama yaparak güncelleme ile işi sağlama aldı. Yeni farkedilen bir açık olduğundan diğer firmalarda en kısa zamanda yeni bir güncelleme muhakkak gönderecektir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Eray Gürman {Eray Gürman}

Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat