Oturma Ve Çalışma İzni

Genel Tekno Fare 2.311 kez okundu.

Çalışma ve Oturma izinleri birbirleri ile farklı gibi görülse de aslında aynı anlamdadır. Bir ülkeden başka bir ülkeye veya bir diğer adı ile o ülkenin vatandaşı olmayan yabancıların çalışmak, eğitim görmek, iş görüşmesi gibi uzun bir süre ülkede ikamet etmesi için gerekli olan belgelerin alınmasıdır.

Dünyanın her ülkesinde uygulanan uluslar arası bir durum olan çalışma ve oturma izni ilgili ülkenin ilgili bakanlığınca verilen verildiği anda kalınacak süre kadar harç ücreti tahsil edilen resmi bir belgedir. Ülkeler arası diplomatik bağları güçlendireceği gibi o ülke için gerekli istihdam ve döviz aracı olan yabancılar çok önemlidir. Gerekli izinlerin alınması çok kolay olmasa da ülkenin eğitim seviyesini yükseltebileceği gibi dövizlerini de doğrudan yükseltecektir. Yabancılar için kısa dönem alınabileceği gibi uzun dönemde alınabilen izinler kısa ve uzun olmasına göre ücretlendirilmektedir. Ülke kurallarına göre geçmiş bilgileri, eğitim düzeyi,  uyumluluk gibi durumları incelenen vatandaşlar için ince elenip sık dokunulan bir durum söz konusudur. Ülkeler kendi gelişmişlik düzeylerine göre kuralları belirlediği gibi kendi çıkarları için uyumluluk belgelerini en üst seviyede tutmaktadır. Belge alan vatandaşlar için çok yüksek bir oran olmadığı takdirde çalışma ve oturma izni verilmez. Bir ülkeden başka bir ülkeye yerleşme ve oturma izni alınan ülkeler arasında en çok yoğun ilgi Amerika Birleşik Devletlerdir. İnsanların burayı tercih etmelerinin sebebi yoğun iş olanakları ve yüksek eğitim seviyesidir. Buradan yola çıkarak vatandaşların oturma ve çalışma izni almaları ülkelerin gelişmişliği ile de doğru orantılıdır.

Yabancı vatandaşlar oturma ve çalışma izni alacağı ülkeyi iş olanakları ve eğitim seviyesine göre seçerken eğitim seviyesi yüksek ülkeler oturma izni vereceği yabancılara daha yüksek izin verme oranı koymuş ve daha detaylı incelemeler istemiştir. Ülkelerin bu durumda çok titiz davranmaları gerekirken alımların titizlikle yapılmaması ülke eğitim ve iş seviyesini aşağı çekebileceği gibi dövizlerini de etkileyecektir. Bu yüzden her ülke bu yetkiyi ilgili bakanlığa vermiş detaylı incelemeler sonucunda verilmeye başlanmıştır. Oturma ve çalışma izninin verildiği ülkelere bakılırsa ülkemiz de son yıllarda üst sıralarda yer almaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Tekno Fare}

Teknoloji Faresi
Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat