PageRank ve Reklamveren İlişkisi

Köşe Yazıları Tekno Fare 0 kez okundu.

Merhabalar,

3 yılı aşkın süredir başta r10.net olmak üzere webmaster forumlarında aktifim.Özellikle Link borsası,tanıtım yazısı ve Youtube kategorilerini takip ediyorum. Doğal olarak da elimde bulunan bloglara tanıtım yazısı,link ya da banner reklam alıyorum..

Yüzlerce kişi ile çalıştım ve reklamveren profilini öğrendim diyebilirim..Ya benim gibi bloglarını,sitelerini iyi yerlere getirmeye çalışanlar ya da firmanın arama motoru optimizasyonunda çalışanlar (şu meşhur seocularımız) genellikle tanıtım yazısı,reklam alıyor.

Konu başlığında olduğu gibi Pagerank denilen kavrama biraz sitemde bulunacağım.. 🙂

Öncelikle kendi blogum üzerinden örnek vermek istiyorum.. TeknolojiFaresi.com’u satın aldığım da PR3 gibi bir değere sahipti.Pagerank ilk zamanlarda yanlış hatırlamıyorsam 3-4 ay da güncellenen bir değerdi.Son zamanlar da ise neredeyse bir yıla yakın bir aralıkla güncelleniyor..Son PR güncellemesi tarihi: 6 Aralık 2013. Bu güncelleme ile PR değerim 1’e düştü.

Normalde zerre kadar düşmesine üzülmediğim bu değere reklamveren yüzünden üzülüyorum. 🙂

[info]Sadece Pagerank değerine göre siteyi kıyaslamayın lütfen..[/info]

Alexa,güncellik,özgünlük,link çıkışı,ziyaretçi sayısı bunların hepsini birlikte değerlendirmek lazım..

[notice]Hacklink ile PageRank değerini yükselten sitere dikkat..[/notice]

Hacklink nedir bilirsiniz dünyanın bir ucundaki siteye illegal yollardan yerleştirilmiş gizli bir link..Bu sitelerde de pr7,pr8,pr9 değerlerinde çok kaliteli ve edu.tr ya da gov.tr uzantılı sitelerdir.İlk güncelleme de pagerank değerinde ciddi yükseltmeler sağlar. Tavsiye eder miyim tabii ki hayır.

Bu değerler ile site kalitesini yükseltmiş bloglar aşağıdaki resimde olduğu gibi deli gibi müşteri ararlar. 🙂

where_advertiser

 

[info]Yüksek PR değerine sahip bloglar her zaman kaliteli değildir.[/info]

Benim blogumun PR değeri düşmesine rağmen son zamanlarda ziyaretçi sayısında artma sıralamalar da yükselmeler yaşadım.. Reklamveren bana senin PR değerin 1 başka siteler bu fiyatı çekmiyor derse sinirlerim doğal olarak.. 🙂

Lafı fazla uzatmadan PR değerinin önemsiz olmadığını ama site değerine bakarken sadece bunu dikkate almamınızı öneririm.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Tekno Fare}

Teknoloji Faresi
Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat