TTnet İle Gelen Cryptolocker Tehlikesi! Dolandırılmayın

Genel Eray Gürman 3.371 kez okundu.

Son zamanların korkulu kabusu haline gelen e-posta dolandırıcılığına bir yenisi eklendi. Bu kez biraz daha farklı ve ürkütücü. Cryptolocker size e-posta ile gelir ve sonrada dolandırılmanız kaçınılmaz olabilir. Cryptolocker virüsü nedir? Cryptolocker Virüsü nasıl bulaşır? Cryptolocker virüsünden kurtulmanın yöntemi nedir?

Cryptolocker Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

1

Cryptolocker virüsü bilgisayarlarınıza e-posta yöntemiyle bulaşır. Bu virüsü yememek imkansız diyecek kadar düşük bir ihtimal kurtulma payımız var. Yazılımı piyasaya salan korsanlar ince ayrıntıları düşünmüşler. Size TTnet adıyla bir mail geliyor. Hedef kitle TTnet adıyla geldiğini gördüğünde zokayı yiyor. Hepimiz fatura tutarımızı merak ederiz. Aşağı yukarı ne kadar fatura ödememiz olduğunu da tahmin edebiliriz. Bu yüzden bu fatura maillerine bakma ihtiyacı duyarız. Karşımıza beklentinin biraz ötesinde bir borç bilgisi çıkar. Böyle birşey nasıl olur diye düşünürken fatura detaylarına bakmak isteriz. Tam bu esnada o tıklama ile virüs bilgisayarımıza bulaşır!

Bu saatten sonra yapılması gereken şeyler kısmidir. Bu virüs bilgisayarınızda bulunan bütün verileri çözülmesi imkansız diyebileceğimiz kadar zor bir parola ile şifreler. Artık bilgisayardaki dosyalarımıza erişim söz konusu değildir. Eğer o an bilgisayarımıza bağlı herhangi bir depolama birimi veya telefon, tablet gibi aygıtlar varsa bu virüsten onlarda doğrudan etkilenir ve tüm veriler şifre ile korunur moda girer. Şifreyi çözmek istediğiniz zaman ise karşınıza aşağıda görmüş olduğunuz uyarı gelir. Şifrelerin çözülmesi için size yazılım satılması teklif edilir.

2

Resimde de gördüğünüz üzere bu aşamada şifre çözmek için para ödemeniz gereken çok özel durumlar olabilir. TTnet bu virüs ile ilgili bir açıklama yaparak birçok bireysel, kamu ve kurumsal firmaların bu virüsten etkilendiğini duyurmuştu.

Büyük markalar adı altında gelen bu tür e-postalara biraz daha dikkat etmekte fayda var. İyi bir araştırmacıysanız ve bilgisayardan anlıyorsanız bu virüsten kurtulabilme ihtimaliniz var. Virüs yeni olduğundan henüz bu virüsü kıracak bir antivirüs piyasaya sürülmemiştir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Eray Gürman {Eray Gürman}

Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat