Turkcell İle Gelen Cryptolocker Tehlikesi! Dolandırılmayın

Genel Eray Gürman 2.250 kez okundu.

Son dönemlerin etkili virüsü insanları Turkcell aracılığıyla dolandırmaya devam ediyor. Son derece ciddi olan bu virüs hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. Cryptolocker virüsü nedirCryptolocker Virüsü nasıl bulaşır? Cryptolocker virüsünden kurtulmanın yöntemi nedir?

CRYPTOLOCKER VİRÜSÜ NEDİR?
Hedef kitlesine büyük markaların e-posta isimlerini kullanarak saldırıyor. Kullandığı yöntem kişilere fatura bilgilendirme maillerine ilişkin. Dolayısıyla e-posta dolandırıcılığı demek mümkün. Bu virüs piyasada çok çok yeni olduğundan henüz antivirüsü çıkmamıştır. E-postanıza bir mail gelir. Bu görüntüyü aşağıda görebilirsiniz.

3Görüldüğü gibi gerçeğinden ayırt etmek zordur. Bu e-postada sizlerin dikkati fatura tutarı ile çekilmektedir. Bir an gördüğünüz fatura tutarı sizi tereddüte sokar. Neticede az çok tutarımız bellidir. Çok abartılı bir borç bildirmezler. Bu yüzden de ince ayrıntıları düşünülmüş bu saldırı yöntemi etkili gözüküyor.  Fatura detaylarına bakmak istediğinizde ise kabus başlıyor artık. Bilgisayarınıza hızlıca inen bu virüs bütün klasörleri, dosyaları ele geçiriyor ve çözülmesi çok zor bir şekilde şifreliyor. Eğer bilgisayarınıza data ile bağlı telefon, tablet, ipod vb donanımlar yada depolama aygıtları varsa onlarda maalesef doğrudan etkileniyor. Bütün dosyalar artık şifre ile korunuyor. Dosyayı açmaya çalıştığınızda ise dolandırıcılık yöntemine giriş yapılıyor. Size bir yazılım satın alıp bu durumdan kurtulmanız öneriliyor. Karşınıza çıkacak görsel ise aşağıdaki gibidir.

2

Eğer iyi bir bilgisayarcı değilseniz bu virüsten kurtulmak için yazılım satın alabilirsiniz veya bilgisayarınıza format attırabilirsiniz. Böyle kötücül bir yazılımı bilgisayarlarınıza yüklemenize vesile olan korsan yazılımcılara güvenip para gönderdiğinizde ise size bu virüsün panzehiri verilir mi bilinmez! Konu ile ilgili Turkcell’den henüz bir açıklama gelmedi fakat bu durumda faturalı hat kullanıcılarının birçoğunun bu durumdan etkileneceği büyük bir ihtimaldir. Bizlerden size öneri bu makaleyi ciddiye alın ve abartılı fatura miktarları gördüğünüzde müşteri temsilcileri ile irtibat kurun veya abone merkezlerine uğrayın.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Eray Gürman {Eray Gürman}

Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat