Twitter’da Takipçi Arttıran 5 Gizli Özellik

Sosyal Medya Tekno Fare 2.415 kez okundu.

Hayatımızın her anı sosyal paylaşım sitelerinde sörf yaparak geçer hale geldi. Neredeyse her insan akıllı telefon veya bilgisayar erişimine sahip olduğundan, sosyal paylaşım sitelerinin üyeleride bihayli artmaya başladı. Bu artış doğal olarak en çok facebook ve twitter üzerinde yaşanmakla birlikte twitter daha özel bir kesime hitap ediyor görünümünde.

Herkes bir twitter hesabına sahip ama çoğu hesap çöp olarak veya spam diyebileceğimiz nitelikte. Popüler sayfalar oldukça az; bazı anket verileri twitter üzerinde bulunan sayfaların popülerlik oranını %5 civarı olduğunu ifade etmekte. Peki bu sayfalar nasıl popüler olmaktadır? Bunu hiç düşündünüz mü? Özgün paylaşımlar, kaliteli linkler, sosyal tarz vb. bu soruların cevabı olabilir; ancak tek başına sadece bunlar bir sayfanın popüler olması için yetersizdir. Eğer bir twitter kullanıcısıysanız ve popüler, trending topics olmak istiyorsanız özgün olmak zorundasınız ve bu özgünlüğü twitter hakkındaki teknik bilgilerle birleştirmelisiniz.

Yani teknik bilgi birikiminiz olmalıdır. Bir anda meşhur olmak sadece beklemekle yapılamaz. Çalışmanız gerekir. Twitter sırlarla dolu bir platformdur. %20’lik bir dilime girebilmek bile çok güzel bir başarı abidesidir.

Kısacası twitterda popüler olmak için bu siteyle haşır neşir olmalısınız. Bende bir twitter kullanıcısı olarak twittera yeni başlamış ve bira yükselmek isteyen kullanıcılar için twitterın 5 az bilinir sırlı özelliklerini sizler için açıklayacağım. Şimdi burayı iyi okuyun.

Öncelikle şunu belitmekte fayda görüyorum. Twitter diğer sosyal medya platformlarından özelliklede facebooktan oldukça farklı bir platformdur. Microblog olarak isimlendirilen twitter 140 kelime kadar bir paylaşım olanağı sunar. Yani işi biraz zorlamak istemiş. Kullanıcıların paylaşım yaparken daha aktif olması amaçlanmış. Bunu hatırlattıktan sonra biz esas konumuza dönelim.

1) Embed: Özellikle websiteniz veya blogunuz varsa bu gizli özellik tamda size göre. Hit sayınızda meydana gelebilecek artışın çoğunu bu özellikle elde edeceksiniz. Kolay ama stratejik bir düşünce dahilinde bir kaç hafta içerisinde 2-3 k takipçi sayısına ulaşabilirsiniz. Embed kelime anlamı olarak yerleştirmek gibi bir anlamı ifade eder. Javascript tarzında kodlarla twitlerimizin reklamını yapmaktır embed. Embed nasıl yapılır? Embed için mutlaka twitleriniz olmalıdır. Twitlerinizin özgün olması dahada avantaj sağlar. Öncelikle twitter sayfanızı açın paylaşılmış içeriklerden birini seçin. ‘…’ şeklinde olan yere tıklayın. Açılan menüde ‘tweety yerleştir’i seçin. Ardından çıkan gadget kodunu istediğiniz bir web sitenize veya blogunuza yapıştırın.

2) Tek e postayla farklı hesaplar açma: Bu özelliği iddia ediyorum çok az kişi bilmektedir. Diyelimki 5 arkadaş toplandınız ve hepiniz twitter açmak istiyorsunuz. Her birinize ayrı eposta açmak çok zahmetli bir iş. Nasıl bir yol izlemelisiniz? Ne yapalımda şu e posta işinden kurtulalım diye düşünürken ben içeri geliyorum ve hepinize tek bir eposta ile hesap açıyorum. Çok mu ütopik oldu acaba? Ama kesinlikle olası bir yöntem. Nasıl mı? Şöyleki, yine kimsenin bilmediği bir sır gmail hesapları nokta ve artı gibi işaretleri desteklemektedir. Yani bir tane gmail hesabı açtıktan sonra o hesabı twitter açarken istediğiniz kadar(karakter dahilinde) kullanabilirsiniz. Kullanırken biraz dikkatli olun aşırıya kaçmamaya çalışın. Şimdi bu özellik ile hit sayınız nasıl artar? Bence anladınız.

3) e Posta bildirimlerini kapatma: Twitterın en az sevdiğim özelliği tıpkı facebook gibi beğensem, retwetlesem, yorum yazsam dahi eposta göndermesi Biraz abarttığımı düşünebilirsiniz ama bir süre sonra geln farklı bir e postamı bulmak oldukça zaman alabiliyor. Bu sıkıntılarla uğraşmamak için twitterdan gelen bildirimleri kökünden kaldırmak kesin çözüm. Yine belirtmek istiyorum çoğu kişi bu durumdan muzdarip ama çözümü bilmiyor. Çözüm şöyle; twitter hesabınızı açın. Üst köşede ayarlar sekmesini bulun ve açın. Ayarlar kısmından e posta bildirim ayarlarına girin ve pasif hale getirin. İşte bu kadar. Böylelikle daha rahat bir ortamda çalışabileceksiniz.

4) Twiti sabitlemek: Öncelikle arkadaşlar sevdiğim için tweet yerine twit yazıyorum kusura bakmayın. Arkadaşlar twitterda öyle bir özellik varki sormayın gitsin. Tıpkı facebook grubumuzda ‘başa tutturulan gönderi’ mantığını twitterda kullanmış ama bira farklı olarak her twit için bu durum kullanılabilir. Öncelikle twitter hesabınızı açın. İstediğiniz bir twiti seçin. ‘…’ bölümüne tıklayın. Açılan sayfada ‘profil sayfasına sabitle’yi seçin tamamdır. Bu özellik ne işe yarar peki? Diyelim bir twitiniz 3k retwit aldı. Bu popüler twitinizi profil sayfanıza sabitleyerek daha fazla retwit almasını sağlayabilirsiniz.

5) Twitter analitics: Tıpkı google adsensede bulunan analitik gibi twitterda bir analitik sistemine sahip. Yani twitter üzerindeki her türlü işleminizi tek bir analiz sayfasında inceleyebilirsiniz. Google’da analitik twitter olarak aratıp kurabilirsiniz. Kurulumu çok basit bu yüzden anlatmıyorum.

Hepinize bolca twitler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Tekno Fare}

Teknoloji Faresi
Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat