WhatsApp Açıkladı: Blackberry ve Symbian Desteği Bitiyor

Android Eray Gürman 1.950 kez okundu.

Facebook bünyesinde bulunan dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, 2016 yılının sonunda BBOS 10 ‘un da aralarında olduğu birçok eski mobil işletim sistemine desteğini kesiyor. Şirket yapmış olduğu açıklamada Blackberry ve Symbian ile artık çalışmayacaklar.

Bir milyar civarında kullanıcı kitlesine sahip WhatsApp, geçen yıl içerisinde yıllık abonelik sistemini getirerek 1 dolar gibi bir ödeme alınacağını ve sonradan bu uygulamadan vazgeçtiğini duyurarak, yollarına ücretsiz devam edeceklerini duyurmuşlardı. Popüler uygulama WhatsApp her ne kadar İOS ve Android kullanıcıları öncelikli olsa da, BBOS ve Windows Phone işletim sistemlerinde de ilgiyle kullanılıyordu. Şimdiyse yıl sonu itibariyle bu işletim sistemleri artık whatsapp kullanamayacak. Yapılan resmi açıklamada ise şirket, Android 2.1, Android 2.2, Windows Phone 7.1, BlackBerry OS 10, Nokia Symbian S40, Symbian S60 ve BlackBerry OS’a desteklerinin son bulacağını resmen duyurdu.

Android, Windows Phone ve Symbian işletim sistemleri taraflarında alınmış olan kararda ise, kullanıcıların daha yeni sistemleri kullanabilmesini sağlayabilmek şeklinde açıkladılar. Fakat BlackBerry OS 10’da ki desteğinin son bulması şirketin son zamanlarda Android işletim sistemine yönlenmesinden kaynaklandığı da gelen bilgiler arasında yer almaktadır. Kısacası BlackBerry BBOS işletim sistemine sahip modeller çıkaracağını açıklamış olsa da, WhatsApp, BlackBerry^nin önümüzdeki günlerde Android işletim sistemine yöneleceği düşünülyor.

Bütün kullanıcılar bu senenin sonuna kadar Android 2.3 vede daha güncel, Windows Phone 8.1 ve daha üstü güncel sisteme geçmesi talep ediliyor. Bu uygulama Türkiye’de birçok kişiyi etkileyecek olsa da, dünyanın birçok yerindeki kullanıcıları etkilemeyecektir. Bu kadar eski sistemler insanlar tarafından artık tercih edilmiyor. ABD ‘de bile kullanıcıların %99.5i etkilenmeyeceği gelen notlar arasında.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Eray Gürman {Eray Gürman}

Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat