İllegal İçerik İndirme Rahatlığı

Köşe Yazıları Tekno Fare 0 kez okundu.

Son yıllarda internetin yaygınlaşmasıyla beraber warez olarak adlandırılan illegal içeriklerin de indirilme sayısı arttı diyebilirim.Komik olan durum da kimsenin de bu yapılanın yanlış olduğunun farkında olmaması.

Format Atmak

Kardeş bizim bilgisayara format atılacakmış bir el atsan?

O eli ben atarım da sen muhtemel kuracağın Windows 7,8 lisansını satın aldın mı? Yazılımcıların saatlerce üzerinde çalıştığı, telifinin Microsoft’da bulunduğu bu işletim sisteminin fiyatını biliyor musun?Düşünülen sadece premium hızda nasıl indirebilirim,kotamdan ne kadar gider..

Müzik İndirmek

Başlıkta rahatlık dedim de en normal karşılanan da bu sanırım.Bilgisayara müzik indirmekden daha normali yoktur.

Laptopa her boku alırken iyiydi albüm alırken öğrenciydi..

Yasalara göre de eser sahinin de izni olmadan paylaşılamaz ve kullanılamaz.Olayı dini boyutta ele alırsak kul hakkına da girdiğini kolaylıkla anlayabiliriz.Kul hakkı ya da eser sahinine saygı.Hangisi işine gelirse..

Dini konularda da hassas olan arkadaşlarımıza kul hakkı ama bu yaptığın dediğimde de surat ifadesi,düşünceleri birden değişir! Olayın hiç bu tarafından bakmıyoruz çünkü telif hakkına sahip olan kişi bu işten razı mı?20-30 TL’ye satışa koyduğu bir şeyi sen bedavaya indiriyorsun,sana bana hakkını helal eder mi?

Aynı şekilde dizi,film,ücretli programlar ve tasarımlar da bu kategoriye girer.

Öneriler

Müzik dinlemek için Spotify,Deezer gibi programları kullanabilirsiniz.Ücretsiz versiyonun da kısıtlamalar ve reklamlar olsa da geyet iyidir.Aylık 10 TL karşılığında da cihazınıza müzikleri indirerek çevrimdışı dinleyebilirsiniz.Microsoft’un Dreamspark adı altında öğrencilere bedava Windows lisansı veriyor,tavsiye ederim.

Sen Yazdın da Bunu Sen Hiç mi Warez Kullanmadın?

Konuyu okurken içinizden bu da geçmiştir,kullandım tabii ki ama en aza indirgemeye çalışıyorum.Kendimi ve illegal içerik kullananları eleştirdiğim bir yazıdır.

Bir sonraki konuda görüşmek üzere..

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Tekno Fare}

Teknoloji Faresi
Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat