Long Tail (Uzun Kuyruk) Nedir?

Seo Tekno Fare 2.420 kez okundu.

Seo uygulamaları ile internet sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü artırmak ve üst sıralarda yer alabilmek için ücretli ve ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz pek çok yöntem mevcut. Bu yöntemlerin arasında halen arama motorları gözünde çok önemli bir yere sahip olan anahtar kelime kullanımı ile ilgili bir uygulama olan Long Tail uygulamasından bahsedeceğiz. Hepimizin bildiği üzere site trafiğini artırmak, mevcut ve muhtemel ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilmeniz için doğru ve etkili anahtar kelimeleri kullanmak bu konuda büyük önem taşıyor. Web sitesi içeriklerinizde kullanacağınız anahtar kelime veya kelime grupları için kullanacağımız en temel kıstaslardan birisi genelde herkes tarafından bilindik kelime veya kelime gruplarını kullanmaktır. Burada şu önemli hususu da belirtmeden geçemeyeceğiz ki arama motorlarında sıkça aratılan popüler kelime veya kelime gruplarında her zaman için rekabet ortamı daha fazla olmaktadır. Burada web sitesi yayınlayanların ortak olarak merak ettikleri konu reklam bütçemizi arttırmadan site trafiğini artırmanın bir yolunun olup olmadığı sorusudur. İşte burada yazımızın konusu olan Long Tail yani Uzun Kuyruk uygulaması devreye girmektedir.

Long Tail Uygulaması

Genellikle arama motorlarında gezinen kullanıcılar önceleri yalnızca tek kelime ile arama yapmaktaydı. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve arama motorlarını kullanan ziyaretçilerin çok daha detaylı aramalar yapmasının sonucunda arama motorları da artık uzun kelime grupları ve cümleleri optimize edebilecek duruma geldi. Long Tail’ de yer alan anahtar kelimelerin özelliği tek başlarına çok az sayıda kullanıcı çekmelerine karşılık toplu olarak kullanıldıklarında müşteri potansiyellerini oldukça yüksek oranlarda artırmalarıdır.

Long Tail Nasıl Kullanılır?

Bunu bir örnekle şu şekilde açıklayabiliriz. Plaj ürünleri satan web sitemizde anahtar kelime olarak “mayo” kelimesi yerine “bayan mayo modelleri” şeklinde bir anahtar kelime grubu belirler isek yukarıda da bahsettiğimiz gibi artık arama motorlarında daha detaylı aramalar yapan kullanıcıları yakalayabiliriz. Bunun yanında “En trend mayo modelleri nerede?” gibi bir soru cümlesi kullanarak da hedeflediğimiz kitleye çok daha etkili bir şekilde ulaşabilmek mümkün. Rekabetin çok yoğun olarak yaşandığı web mecrasında bu şekilde kullanacağınız long tail uygulamaları ile reklam gelirlerinizi artırabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Tekno Fare}

Teknoloji Faresi
Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat