Microsoft Denizin Altında Verilerini Depolayacak

Teknoloji Haberleri Eray Gürman 2.031 kez okundu.

İlk su altı veri sistemiyle ilgili testler bitti. Dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun kıyılarda yaşadığını vurgulayan Microsoft, deniz altı depolamalarının veri hızını arttıracağını belirtiyor.

160202143416_underwater_data_624x351_microsoft_nocreditDünya yazılım devi Microsoft, denizin altında verilerin depolanması için bir merkez kuruyor. Xbox oyun karakteri olan Leona Philpot‘un isminin verildiği bu sistemin ilk testleri bitti. Sistemin tam anlamıyla ne zaman devreye gireceği hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Çevre örgütlerinin kuşkusuz en başında gelen Greenpeace, global olarak elektriğin %3’lük kısmını veri merkezlerinin tükettiğini belirtti. Büyük bilişim şirketleri, hacmi her geçen gün artan verilerini depolamak için çok az enerji tüketen sistemler geliştirmeye çalışıyorlar.

Microsoft, neden su altı veri depolama sistemi kurduklarını 2 şekilde ifade ediyor.

Dünya nüfusunun yarısı kıyılarda yaşıyor

Dünya nüfusunun büyük bir kısmı kıyılarda yaşamlarını sürdürüyorlar. 3,5 milyar civarında insanın meskenleri, sahil şeritlerinden 200km’lik bir alan içerisinde yer alıyor. Bu verilerin kaynağından müşterilerine aktarılmasını hızlandırılmasını sağlayacak. Microsoft’a yönelik depolama merkezini okyanusta kurarak soğutma ihtiyacını ortadan kaldırmak. Ve gelecek zamanda yenilebilir enerji kaynaklarının yanına kurulmasıyla karbondioksit emisyonu sıfır noktasına inecek. Ağustos ve Aralık 2015 tarihleri arasında California‘da kıyıdan 1 kilometre kadar açıkta denenen bu sistem başarıya ulaştı.

Greenpeace’in uzmanlarından Tom Dowdall“Deneysel sualtı veri merkezleri, denizde rüzgar enerjisi santrallerine bağlanırsa daha sürdürülebilir biçimde çalışma gösterebilir. Ama Microsoft, yenilenebilir enerjiye fazladan mevduat yapmalı. Microsoft mevcut veri merkezlerini yenilenebilir enerjiyle işletme ile alakalı Apple, Google ve Facebook’un çok gerisinde” diye açıklama getirdi.

2013 yılında Facebook İsveç’in kuzey ucunda, madencilik kasabası olan Lulea‘da bir veri merkezi açmıştı. 84 dönümlük arazi üzerine kurdukları merkezde, yakınlarında bulunan hidroelektrik santrallerinden elde edilen tamamı yenilebilir enerji ile çalışan on binlerce server bulunduruyor.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Eray Gürman {Eray Gürman}

Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat