Php Dersleri Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Genel Tekno Fare 2.362 kez okundu.

Php Türkçe açılımı (Personal Hypertext Preprocessor)’dür. Php Html içine gömülebilen bir web programlama dillerinden sadece bir tanesidir. Kolay kullanımlı, yüksek performanslı, geniş bir kitleye kitap eden Php, günümüzde bir çok webmaster tarafından tercih edilmektedir. Günümüzde internet ortamında en çok kullanılan programlama dili ünvanını elinde bulunduran Php, açık kaynak kodlu ve geliştirilmeye müsait bir dil konumundadır.

PHP’nin javascript,html gibi dillerden ayrışan en büyük özelliği sunucu taraflı çalışıyor olmasıdır. Sunucu taraflı çalışıyor olması nedeniyle, özellikle kendi bilgisayarınızda php çalıştırmak istemeniz durumunda doğal olarak bilgisayarınıza apache kurulumu yapmanız gerekecektir. Bir diğer alternatif yöntem ise xwampp gibi hazır kurulum yazılımlarını kurmak olacaktır. Bu yazılımların içinde apache,mysql server,mail server,phpmyadmin ve daha birçok yazılım içinde barındırılmaktadır. Kurulum aşamasında bunlar bilgisayarınıza kurulacak ve yapacağınız php uygulamaları localhost üzerinden çalıştırarak örneklerinizin çalışır hallerini görebileceksiniz.

PHP dilinin en büyük avantajlarından bir tanesi ise yeni öğrenmek isteyen kullanıcıların kolay bir şekilde öğrenebileceği bir dil durumunda olmasıdır. Özellikle http://www.celalyurtcu.com/php-dersleri adresinde php dersleri ile ilgili hazırlanmış eğitim makalelerinden faydalanarak büyük yollar kat edebileceğinizi söyleyebiliriz. Php öğrenmek isteyenler için özenle hazırlanmış olan bu kaynak siteden mutlaka faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda site sahibi ve php yazılım uzmanı olan Celal Yurtçu, anlaşılamayan her türlü konuda yorum bölümünden sizlere elinden geldiğince yardımcı omaktadır. Php ile birçok işlem yapılabilir. Php ile özellikle günümüzde web tasarım işi ile ilgilenen kurumsal web tasarım firmaları büyük ilgi içerisindedir. Bir web tasarım firmasının eli ayağı durumunda olan; içerik yönetim sistemi (cms), ürün yönetimi, stok takibi, e-ticaret sistemi, bayi kontrol sistemi ve buna benzer daha bir çok yazılımın kodlanması mümkündür. Üstelik php ile yapılacak olan yazılımlar performans olarak çok yüksek seviyelerde olacağı için kullanıcı deneyimi olumlu olarak size geri dönüş yapacaktır.

PHP ile birlikte geliştirilen bir çok teknoloji bulunuyor. Misal; sunucuların çok daha verimli bir performans sunması amacıyla geliştirilen litespeed server, günümüzde hosting satışı yapan bir çok hosting firması tarafından kullanılıyor. Normal apache server’a göre 20 kat daha iyi performans sergileyen litespeed sayesinde, bu sunucu üzerinde bulunan web sayfalarının sayfa açılış hızları çok yüksek seviyelerde olabilmektedir. Litespeed ile birlikte donanımsal olarak SSD sabit dist kullanan sunucuların paylaşımsız olan kısımları daha iyi performans sergiler. Php özellikle genel olarak kullandığı mysql server sayesinde MSsql’den çok fazla performanslı ve uyumlu çalışabiliyor.

Php öğrenmek isteyen kişilerin ne yapması gerektiği konuya girecek olursak. Öncelikli olarak kişinin güzel bir editöre ihtiyacı var. Php editör sayesinde daha kolay kod yazımı yapabileceği için, kullanıcıların işlerini kolaylaştıracak yardımcı programları kullanması büyük önem arz ediyor. Php’nin kendi zend editor kullanabilirsiniz. Ücretsiz bir program arıyorsanız günümüzde bir çok kişi tarafından kullanılan subline editör’ü sizlere şiddetle önerebilirim. Program seçimi yaptıktan sonra kullanıcının, iyi bir php eğitimi alabileceği bir eğitim sitesine ihtiyaç duyacağı şüphesiz bir gerçektir. Php dersleri eğitimleri veren Celal Yurtçunun web sayfasını ziyaret ederek, php dersleri kategorisi altında görsel ve videolu olarak php dersleri eğitimlerini alabiliyorsunuz. Böylelikle en kısa sürede php’ye adım atmış olur ve uygulamalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Celal yurtçunun web sayfasına girmek, eğitimleri incelemek için altta paylaştığımız bağlantıyı kullanarak siteye giriş işlemini tamamlayabilirsiniz. Php eğitimleriniz esnasında öğrendiğiniz bilgileri mutlaka uygulamayı unutmayınız. Php nasıl öğrenilir sorusunun cevabını web sayfamızın detaylarında bulabilirsiniz. Başarılar dilerim.

Celal Yurtçu Php Dersleri: http://www.celalyurtcu.com/php-dersleri

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Tekno Fare}

Teknoloji Faresi
Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat