Tahincioğlu Gayrimenkul ve Metrekare Oyunları

Teknoloji Haberleri pepe galatasaray 2.132 kez okundu.

Tahincioğlu Gayrimenkul aynı isme sahip holdingin gayrimenkul geliştirme ve yatırımı alanında faaliyet göstermekte olan bir grup şirketidir. Birinci sınıf otellerin inşaatı yanında ofis, konut ve AVM projelerinde de Tahincioğlu adı hep ön plana çıkmaktadır. Tamamlanmış projelerinin inşaat alanının 2 milyon metrekareyi bulduğu da bilinmektedir. Kendilerinin inşaat alanında yükleniciliğini nida İnşaat üstlenmektedir.
Ancak bizlerin hassasiyet göstermesi gereken konulardan birisi inşaat firmaları ile talipleri arasında brüt kullanılabilir alan ile net kullanılabilir metrekare alanı arasındaki farklardır. Bu konu Tahincioğlu’nun üstlendiği ve tamamladığı projelerden Palladium Tower, Antakya AVM, Nidakule Kozyatağı Ataşehir AVM gibi birçok üst sınıf projede de metrekare oyunlarına başvurulduğu aşikardır.
Peki, nedir metrekare oyunları;
Aslında bu konuda birçok yasal düzenleme yapıldı. Ancak ne yazık ki bu brüt – net arasındaki kargaşanın önüne geçilemedi. Bir evin net kullanılabilir alanı aslında duvarlar arasında kalan ve süpürülebilen alanlardır. Ama net alan ise apartman boşlukları, asansör boşlukları ve holler, hatta sahanlıklar dahi hesaplanarak ortaya çıkıyor. Tüketici ise metrekare fiyatının düşüklüğüne göre değerlendirme yapıyor. Sadece bu nedenle inşaat firmaları brüt ile net arasındaki farkı açma çabası göstermektedirler. Bu durumda da tüketici ciddi maddi zararlar görebilmektedir.
Örnek vermek gerekirse Tahincioğlu imzalı Nidapark Başakşehir projesinde 88 metrekareden 314 metrekareye ulaşan büyüklüklerde konutlar bulunuyor. Bununla ilgili Sözcüdeki haberi okuyabilirsiniz. Ancak bunlar net metrekareler tabi. Brüt metrekareleri hesaplandığında aslında durumun görüldüğü gibi olmadığı anlaşılacaktır. 88 metre kare olarak yansıtılan bir dairenin gerçekte 70-75 metrekare süpürülebilir alandan oluşacağı anlaşılacaktır. Ortaya çıkacak 10 metrekarelik alan için de tüketici bedel ödemek durumunda kalacaktır. Oysa metrekare fiyatı düşük gibi görülen bu tür yapılarda brüt alan ile net alan arasındaki çıta artmıştır. Bu da fazla metrekareye fazla para ödemeyi ama daha küçük alana sahip olmayı işaret ediyor. Nidapark Başakşehir projesinde rakamların 459.000 TL’den

Sosyal Ağlarda Paylaş

ilker {pepe galatasaray}

Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat