VPN Nedir? Ne İş Yapar? VPN Teknoloji Hakkında Detaylı Bilgiler

Genel Eray Gürman 1.819 kez okundu.

VPN ‘nin açılımı Virtual Private Network demektir. Yani Türkçeleştirmek gerekirse, ”Sanal Özel ” terimi anlamına gelmektedir. Bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi cihazlar kullanan herkes VPN kelimesini duymuştur. VPN ne şekilde çalıştığını ve nasıl kullanıldığı hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz.

 

vpnVPN NEDİR?
Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) internet üzerinden kurulu bilgisayarlar grubundan oluşmaktadır. Bu bilgisayar ağı, yerel bir ağa fiziksel erişimi olmayan, dışarıdaki kişilerin ağ kaynaklarına erişiminde kullanılır. VPN teknolojisiyle güvenilmeyen ağlara bağlanırken bağlantıyı şifrelemek ve güvenli bir duruma getirmek  için de kullanılabilmektedir. Farklı konumlarda bulunma özelliği taşıyan VPN’ler sizleri ülke kısıtlamalarından da rahatlıkla kurtarabilir. Ülke kısıtlamaları dediğimiz , yaşadığımız ülke içerisinde yasaklı web siteleridir. VPN kullandığımızda bağlantımız şifreli olacakyır ve gönderdiğimiz,aldığmız tüm veriler gizlilik doğrultusunda çalışacaktır. Kimse sizin ne yaptığınızı göremez diyebiliriz!

HERKES NEDEN VPN KULLANMIYOR?
VPN hizmeti veren uygulamalar genelde aylık ücrete tabiidir. İnternet erişiminiz başka bir bilgisayar üzerinden gönderilmektedir. Bu sebeple bağlantı yavaşlığı kaçınılmazdır. Bu sebeple herkes kullanmayı tercih etmiyor. Ama unutmamak gerekir ki artısı, eksisinden çok daha fazla.

VPN HANGİ AMAÇLARLA KULLANILABİLİR?
1-Okul ve iş ağına uzaktan erişim sağlamak için.
2-Torrent indirmek, legal veya illegal dosya indirmeleri için.
3-Yasaklı web sitelerine girebilmek için
4-Güvenlik ve gizliliği arttırabilmek için.
5-Ülke kısıtlamalı özel hizmetlerden faydalanabilmek için.

VPN HİZMETİNİN ÖZELLİKLERİ VAR MI? VARSA NASIL OLMALI?
Protokol; VPN hizmet teknolojisini araştırırken SSL/TLS bazı durumlarda OpenVPN olarakta adlandırılır. PPTP,IPSec,L2TP türlerinde farklı VPN’ler mevcuttur. Protokollerin kendilerine özel iyi ve kötü yanları da vardır. Araştırmacılar her ne kadar yeterli güvenliği sağladığını belirtse de dikkatli olmak gerekir.

Çıkış Konumları; Örneğin Fransa’da bir TV kanalı izlemek istediniz. Fakat kanal sadece Fransa’ya özel bir konum belirlemiş. VPN değiştirerek o kanalı seyredebilirsiniz.

Günlük Kayıtları; Aynı VPN hizmetlerini kullanan sistemler, her ne kadar gözetlemekten kurtarsa da bizleri günlük şeklinde dosyaları kaydedebiliyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Eray Gürman {Eray Gürman}

Önceki yazıyı okuyun:
En Değerli Markalar Listesi

Her yıl olduğu gibi bu yılda Interbrand tarafından marka değerlendirilmesi yapıldı. Gıda,otomotiv,gıda,teknoloji gibi sektörlerin yer aldığı listede Apple birinci sırada...

Kapat